بخاری خودرو

بخاری خودرو

آشنایی با مکانیزم کارکرد کولر و بخاری خودرو و عیب یابی

 طرز کار بخاری خودرو:
 1. گرمای موتور جذب آب رادیاتور می شود.
۲. بخشی از آب رادیاتور در فضایی که برای گرمای بخاری تعبیه شده، جریان پیدا می کند.
۳. دمنده بخاری هوا را از این کانال عبور داده و وارد فضای اتاق ماشین می کند.

 کار نکردن بخاری می تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

۱-ممکن است تنظیمات جابجایی کولر و بخاری درست نباشد.
۲-سوختن فن بخاری (پروانه ای که هوا را به داخل خودرو می دمد).
۳-اگر بخاری در سرعت پایین حرکت خودرو درست عمل می کند ولی در سرعتهای بالا باد سرد می دمد، علت می تواند خرابی ترموستات باشد، که در این صورت، آمپر آب باید بسیار پایین آمده باشد.
۴-اگر بخاری همیشه باد سرد می دهد علت می تواند گرفتگی لوله رادیاتور بخاری یا ضعیف بودن واترپمپ و یا وجود هوا در مایع خنک کننده موتور باشد

دلایل گرم نکردن بخاری خودرو

1. خرابی ترموستات : هنگام حرکت دمای خودرو پایین آمده و آب موتور سرد میشود و هنگام توقف مقدار دما افزایش پیدا می کند که در این صورت ترموستات در حالت باز گیر کرده و یا اصلا داخل موتور وجود ندارد که باید رفع عیب یا تعویض شود. ترموستات درجه بندی دارد و در فصل های سرد سال درجه های بالاتر انتخاب می شود تا آب داخل موتور به خوبی گرم شود. 

2. گرفتگی رادیاتور بخاری و شیلنگها دلیل ایجاد گرفتگی در رادیاتور این است که در اکثر خودروها سطح رادیاتور بخاری از موتور پایین تر است و رسوبات و جرمهای داخل موتور در رادیاتور بخاری رسوب می کند که این مسئله با استفاده از آب رادیاتور و ضد یخ در چهار فصل سال جلوگیری می شود و عمر قطعات درگیر با آب نیز افزایش می یابد.

بخاری خودرو

دلایل کمبود گرمای بخاری خودرو:

1. گرفتگی و یا خرابی رادیاتور بخاری

2. گرفتگی شیلنگ آب بخاری

3. خرابی فن و یا دمنده بخاری

4. برداشتن ترموستات یا خرابی آن

5. آب موتور کافی نیست و سطح آن پایین است

علت ضعف عملکرد بخاری خودرو چیست؟

آیا برای درست کردن آن باید حتما داشبورد خودرو باز شود؟ 

بخاری بسیاری از خودروهای امروزی به‌طور عمومی دچار ضعف نیست و به همین دلیل باید بررسی کنید تا مشکل ویژه‌ای که خودروی شما با آن مواجه است مشخص شود.

 برای بررسی اولیه توجه داشته باشید اگر دمای موتور خودرو بالا است اما بخاری باد گرم ندارد ممکن است میزان آب داخل سیستم خنک‌کننده پایین باشد. بخاری خودرو در اصل یک رادیاتور است که در مسیر آب گرم خروجی موتور قرار می‌گیرد و از طریق یک دمنده، هوای بیرون خودرو به آن دمیده می شود و درنتیجه گرمای دفع شده از آب گرم خروجی موتور به داخل اتاق می‌رسد. به این ترتیب مشخص است اگر آب کافی در سیستم خنک‌کننده وجود نداشته باشد بخاری هم به‌درستی کار نمی‌کند. در کنار این بررسی کنید آیا دمای آب خودرو به حد کافی بالا می‌رود یا نه چراکه در غیر این صورت آب گرم کافی برای گرم کردن اتاق خودرو وجود ندارد.

اگر هردوی این موارد درست بود باید مسیر ورود و خروج آب به سیستم بخاری بررسی شود چراکه به‌طور معمول در خودروهای با کارکرد متوسط و بالا، این مسیرها و به‌ویژه لوله‌های باریک رادیاتور بخاری به‌مرورزمان دچار جرم‌گرفتگی شده و درنتیجه آب در آن‌ها جریان پیدا نمی‌کند و سیستم نمی‌تواند گرما را به داخل اتاق بفرستد. رادیاتور بخاری در زیر داشبورد قرار دارد و بسته به نوع خودرو، برای تعمیر این عیب ممکن است نیاز باشد بخشی از داشبورد خودرو باز شود.

آموزشاخبارتنظیم موتور

بخاری خودرودلایل کمبود گرمای بخاری خودرو:علت ضعف عملکرد بخاری خودرو چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.