تعمیر کروز کنترل خودرو

کروز

تعمیر کروز کنترل خودرو

 کروز کنترل مخفف Cruise Control سیستمی در خودرو است که اجازه کنترل سرعت در یک وضعیت ثابت را برای راننده فراهم می کند.

این سیستم معمولاً با کنترل میزان هوای ورودی به محفظه احتراق وظیفه خود را به انجام میرساند. در واقع هدف کروز کنترل نگه داشتن دقیق سرعت به میزان دلخواه راننده بدون هیچگونه دخالت خارجی است. در این سیستم امکان تثبیت سرعت خودرو در شرایط مختلف بدون استفاده از پدال گاز از طریق کلیدهای واسط فراهم شده است.

تعمیر کروز کنترل

کروز کنترل Cruise Control چیست؟

Cruise Control در خودرو‌های جدید می‌تواند سرعت خودرو را در وضعیتی ثابت نگه دارد و به راننده اجازه می‌دهد

 سرعت خودرو را در یک وضعیت مشخص نگه دارد. یعنی اگر در جاده‌ای طولانی و مستقیم در حرکت هستید هیچ‌کس دیگری هم در خودرو رانندگی بلد نیست که بخشی از مسیر را او رانندگی کند و به کمک ‌تان بیاید یا اصلا تنها هستید و از رانندگی در مسیری بلندو طولانی خسته شده‌اید کروز کنترل وارد می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بدون نیاز به استفاده از پدال گاز و با دکمه‌های جانبی سرعت خودرو را روی میزانی مشخص تنظیم کنید و نگه دارید.

 این پرسش که کروز کنترل چیست و چه می‌کند پاسخ می‌دهیم  کروز کنترل سرعت خودرو را تثبیت و با کنترل مقدار هوای ورودی به محفظه سوخت اقدام به کنترل شتاب خودرو می‌کند. یعنی شتاب خودرو متناسب با میل راننده و فقط با چند کلید و دکمه تنظیم می‌شود.دیگر نیاز نیست.

حواستان به کنترل سرعت باشد و پا را مدام روی پدال فشار دهید. با وجود کروز در سرعتی امن و مشخص در جاده‌ها حرکت می کنید. 

کروز کنترل چگونه به وجود امد؟

 خودرو‌های معمولی باید  پدال گاز فشارید تا ماشین حرکت کند. چنین چیزی باعث می‌شود که در مسیر‌های طولانی خستگی مفرط پا‌هارا اسیر خود کند. خودروسازان آمریکایی با علم به این موضوع دست به کار شدند و طراحی سیستم کروز را در برنامه ‌شان گذاشتند.

 در نهایت در سال ۱۹۸۵ میلادی آمریکایی‌ها  سیستم کروز کنترل را روی خودروی امپریال کرایسلر پیاده‌سازی کردند.

از آن روز‌ها تا کنون خودروسازی مدام در حال پیش‌رفتن به سوی اتوماتیک‌کردن تولیدات خود است. دیگر مسئولیت کروز کنترل به تثبیت سرعت خودرو در وضعیتی خاص محدود نمی‌شود و امکانات تازه‌ای مانند حفظ ایمنی اتومبیل هم در این سیستم وجود دارد.

ماجرا از این قرار است که خودرو‌های دارای کروز کنترل با وجود رادار‌هایی که دارند مجهز به قدرت تشخیص فاصله با خودرو‌های دیگر هستند و همین تاحد زیادی امنیت سفر را برای سرنشینان فراهم می‌کند.

رانندگان با خودرو‌های مجهز به سیستم کروز می‌توانند گزینه کنترل سرعت را فعال یا لغو کنند. در صورت فعال‌شدن سیستم کنترل سرعت خودرو با تنظیم و مدیریت دریچه گاز انجام می‌شود. 

اجزای سیستم کروز کنترل

تعمیر کروز کنترل خودرو

اجزای کروز کنترل

برای اینکه درک بهتری از عملکرد سیستم کروز کنترل داشته باشید، بهتر است که اجزای آن را بشناسید:

واحد فرمان (Command Module)

واحد کنترل الکتریکی (ECU)

عملگر (Actuator)

انواع عملگر‌های کروز کنترل به شرح زیر هستند:
 
عملگر‌های الکتریکی
عملگر‌های خلأ
سیستم فاقد عملگر 

مزیت‌های استفاده از کروز کنترل

اگر تا اینجا، خواندن مقاله را دقیق ادامه داده‌اید، قطعا می‌دانید که مزایای استفاده از کروز کنترل چیست و چطور می‌تواند مانع از خستگی پا‌ها در طول رانندگی شود. برای کسانی که دچار پادرد و کمردرد هستند  چنین سیستمی غنیمت است. جاده‌ای صاف و بی‌ترافیک می‌تواند با وجود کروز کنترل ساده و بی‌دردسر طی شود.

اما مزایای دیگری هم در استفاده از این سیستم وجود دارد:

  1.  صرفه‌جویی در مصرف سوخت اتومبیل
  2.  امکان دل‌زدن به جاده‌های طولانی به کمک چنین امکانی فراهم است و دیگر نیاز نیست که نگران خستگی و دست‌ تنها بودن در رانندگی باشید
  3. امکان نصب این سیستم روی خودرو‌هایی که فاقد آن هستند هم وجود دارد.
  4.  تنظیم سرعت خودرو با وجود کروز کنترل بسیار ساده است
 
چگونه عیب کروز کنترل را تشخیص دهیم؟
  1.  بروز مشکل در سیستم گاز خودرو
  2.  ناتوانی عملگر در اجرای فرمان‌ها
  3.  بروز اختلال در ورود گاز به سیستم

هر یک از این مشکلات و اختلالات باید از سوی یک متخصصی کارکشته بررسی شوند بدیهی است که شما حتی در صورت تشخیص معضل هم قادر به رفع آن نخواهید بود. پس اگر مشکلی در سیستم کروز کنترل خودرو خود دیدید حتما پیگیری‌های لازم را نزد تعمیرکاری حرفه‌ای انجام بدهید.

تعمیرات کروز کنترل

آموزشاخباررادار خودرو

تعمیر کروز کنترل خودروخرید کروز کنترلکروز کنترل خودرومزایا کروز کنترلمعایب کروز کنترل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.