تعمیر ترمز پارک برقی (EPB) یا ترمز دستی برقی 

ترمز دستی برقی 

ترمز دستی برقی 


 ترمز پارک برقی (EPB) یا ترمز دستی برقی  چیست؟

در صورت نیاز به تعمیر ترمز پارک برقی (EPB) یا ترمز دستی برقی با این شماره تماس حاصل فرمایید 09155664454 مهندس حجتی 

عیب یابی و تعمیرات سیستم ترمزEPB

سیستم ترمز پارک برقی یکی از فناوری ‌های استفاده شده در خودرو ‌های مدرن امروزی به شمار می‌رود.این تکنولوژی که در واقع پیشرفته شده نمونه اهرمی و پدالی آن به حساب می‌آید، در اتومبیل‌های پیشرفته امروزی استفاده شده است. همه ما ترمز دستی‌های قدیمی را می‌شناسیم اهرم آن‌ها را به سمت بالا می‌کشیدیم و چرخ‌ها قفل می‌شدند و در صورتی که آن را به پایین می‌بردیم چرخ‌ها آزاد می‌شدند و به حرکت خود ادامه می‌دادیم. ترمز دستی ‌های مکانیکی همیشه مورد انتقاد کاربران خودرو ‌ها و همچنین کارشناسان این حوزه قرار می‌گرفت. افزایش استهلاک خودرو و همچنین از دست دادن قدرت اولیه در گذر زمان از جمله این انتقادها از طرف کاربران بود. اما حالا با پیشرفت امکانات استفاده شده در خودرو‌ها شاهد فناوری ترمز پارک برقی هستیم که بسیاری از این مسائل را حل کرده است.

این تکنولوژی با نام EPB شناخته می‌شودمخفف عبارت Electronic Parking Brake است. اولین و اصلی‌ترین تفاوت این فناوری با نمونه قدیمی خود دخالت ECU یا کامپیوتر خودرو در قفل چرخ‌ها است. در فناوری ترمز دستی برقی هر یک از چرخ های عقب یک موتور الکتریکی مجزا دارد که کامپیوتر خودرو با بهره‌گیری از آن قادر است حرکت چرخ را قفل کند. بر خلاف ترمز دستی‌های مکانیکی که از اکسل خودرو برای نگه داشتن چرخ‌ها استفاده می‌کردند  در تکنولوژی ترمز دستی برقی فقط از اصطکاک بین لنت و دیسک ترمز برای توقف حرکت تایر استفاده می‌شود. همین موضوع باعث شده است میزان خرابی در اتومبیل‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند به شدت کاهش یابد. در خودرو‌های قدیمی‌تر زمانی که از ترمز دستی‌های اهرمی استفاده می‌شد اکسل اتومبیل بالا می‌آمد تا بتواند چرخ‌ها را قفل کند 

 

 تعمیر ترمز پارک برقی (EPB) یا ترمز دستی برقی 

EPB یا ترمز برقی چیست؟

مثل دیگر آپشن ها در خودروهای جدیدتر نظیر ESP یا دکمه Sport، آپشن EPB نیز برای راحت تر کردن نحوه کار با خودرو توسعه داده شده است. این آپشن که اختصار Electronic Parking Brake به معنی ترمز دستی برقی است در واقع نسخه ای ارتقا یافته از ترمزهای دستی معمولی می باشد. کاربرد آن هم دقیقا مانند ترمز دستی است و برای بازداشتن ماشین از حرکت کردن در هنگامی که پارک شده است به کار می رود.

ضمن اینکه برای جلوگیری از حرکت رو به عقب ماشین در هنگامی که در سربالایی تند قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت خلاصه، با روشن کردن حالت EPB ماشین در حالتی پایدار از لحاظ حرکتی قرار خواهد گرفت. اما روشن شدن چراغ EPB همه ماجرا نیست. EPB قابلیت های بیشتری نسبت به ترمز دستی در اختیار راننده قرار می دهد. شما می توانید یکی از دو گزینه Hill Hold یا Auto Hold را نیز در هنگام استفاده از EPB انتخاب کنید.

گزینه Hill Hold از این اطمینان حاصل می کند که ماشین به خودی خود حرکت نمی کند و گزینه Auto Hold نیز فشار را بر روی هر چهار چرخ ماشین حفظ می کند. قابلیت EPB معمولا فقط بر روی دو چرخ عقب ماشین اعمال می شود.

اجزای سیستم EPB

ترمز دستی برقی دارای سه بخش اصلی است: موتور محرک الکتریکی، ماژول ترمز الکترونیکی و کلید الکتریکی درون کابین ماشین. موتورهای الکتریکی مختلفی برای هر ترمز وجود دارد که همه آن ها در یک زمان فعال شده و عمل می کنند. وقتی راننده کلید الکتریکی را فشار می دهد فرمانی مبنی بر شروع عملیات EPB به ماژول ترمز الکرونیکی فرستاده می شود. به این شکل که پدهای ترمز روی دیسک فشاری وارد کرده تا به وسیله آن، ماشین را از حرکت باز دارند. به دلیل عدم وجود قطعات مکانیکی در این فرآیند سرعت اجرای عملیات بسیار بالاتر می رود. وجود قطعات الکترونیکی و خودکار در EPB باعث افزایش سطح اطمینان و کارایی ماشین هم شده است. ضمن اینکه اجرای عملیات EPB با فشرده شدن پدال گاز توسط راننده به صورت خودکار متوقف می شود.

سیستم ترمز برقی EPB

مزیت های استفاده از EPB

خودکارسازی ترمز
همانطور که پیش از این گفته شد، EPB یک سیستم کاملا الکتریکی است و به طور کلی نحوه عملکرد آن با ترمز دستی قدیمی تفاوت دارد. ضمن اینکه برای انجام عملیات فقط نیاز به زدن یک دکمه خواهید داشت و بقیه کار توسط خود سیستم انجام خواهد شد. به همین دلیل، دقت و کارایی آن بسیار بیشتر است. علاوه بر این وجود قابلیت هایی مثل Hill Start Assist در آن باعث افزایش سطح اطمینان و بهینه سازی عملکرد کلی خودرو شده است.

کنترل بهت

مطمئنا از لحاظ سطح کنترل، ترمز دستی برقی قافیه را از ترمز دستی معمولی می برد. این به خاطر سرعت در عملکرد سیستم و نتیجه فوری ای است که از فعال کردن آن حاصل می شود.

ترمز اضطراری
اصلی ترین مزیت این ترمز، کارایی آن در هنگام قرار گرفتن ماشین در وضعیتی نامطلوب و بحرانی است. مکانیسم امنی در این سیستم به کار گرفته شده است که حتی در هنگام استفاده از پدال گاز نیز به کار گرفته می شود. در این مکانیسم، محور عقبی ماشین کاملا قفل شده و ترمزهای آن چندین بار فعال می شوند تا جایی که خودرو کاملا متوقف گردد. این مکانیسم به خصوص برای ترمز ناگهانی خودرو در مواقع داشتن سرعت زیاد به کار می آید. فرض کنید به جای EPB مجبور بودید در هنگام سرعت بالا برای متوقف کردن ناگهانی خودرو از ترمز دستی استفاده کنید. مطمئنا در این حین با از دست دادن کنترل فرمان ماشین، خطرات بسیار بیشتری را به جان می خریدید.

سیستم ساده EPB
علیرغم همه مزایا و کاربردهایی که این سیستم با خود به ارمغان می آورد، اما شکل کلی آن بسیار ساده است. به طوری که فضای بسیار کمی از ماشین را اشغال می کند. این به دلیل عدم وجود کابل ها و سیم های مختلف در آن است.

قفل امنیتی ترمز دستی الکترونیکی
این قفل برای جلوگیری از دستکاری ترمز دستی به صورت تصادفی یا در هنگام بازی گوشی کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. با فعال بودن این قفل سیستم EPB به هیچ عنوان قابل دستکاری نخواهد بود.

معایب EPB چیست؟
مثل هر سیستم دیگری EPB نیز دارای معایبی هم است. 

گران قیمت بودن سیستم EPB
از آنجایی که این سیستم تقریبا جدید است و بیشتر در ماشین هایی با مدل های جدیدتر مورد استفاده قرار می گیرد طبیعتا قیمت آن هم زیاد خواهد بود. بنابراین در مواقعی که نیاز به جایگزین کردن بخشی از آن داشته باشیم ممکن است به مشکل بر بخوریم. معمولا در این مواقع مکانیک از اجزای یک ترمز دستی برقی استفاده شده برای تعویض قطعه استفاده می کند.

بروز خطا در عملکرد EPB
این ایراد به سختی و در مواقعی نادر به چشم می آید. دلیل بروز این خطاها می تواند متفاوت باشد. برای مثال ولتاژ پایین یا مقاومت الکتریکی بالا در مدارات سیستم. علاوه بر این گاهی اوقات بروز اتصال در سیستم نیز می تواند عملکرد آن را با اختلال مواجه سازد.

علت روشن شدن چراغ EPB
یکی از مشکلاتی که گاهی در چراغ EPB سانتافه و دیگر خودروها به وجود می آید روشن شدن خود به خود آن است. این اتفاق معمولا به دلیل وجود اتصال کوتاه در مدار سیستم رخ می دهد. این نشانه را باید جدی بگیرید. زیرا در صورت حل نکردن آن ممکن است به مشکلات بزرگتری منجر شود. پس حتما در صورت دیدن چنین مساله ای، ماشین را به یک مکانیک حرفه ای نشان دهید. راه دیگر استفاده از یک اسکنر OBD2 است.

و اما خبر خوش برای شما عزیزان تیم تخصصی الکترونیک کار با افراد متخصص توانایی تعمیر سیستم EPB را دارد و از هزینه های اضافه برای شما عزیزان جلوگیری می کند تازه تعمیرات ما با ضمانت 6 ماه بدون قید و شرط می باشد در صورتی که ناراضی بودید تمام هزینه بازگشت داده می شود بدون هیچ حرفی 

 

بلوک ABS

ترمز پارک برقیترمز پارک برقی (EPB)ترمز دستی برقیتعمیر ترمز پارک برقیتعمیر ترمز پارک برقی (EPB) یا ترمز دستی برقیتعمیر ترمز دستی برقیعیب یابی و تعمیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.