راه حل مشکلات متداول سیستم ترمز ضد‌قفلABS

راه حل مشکلات متداول سیستم ترمز ضد‌قفلABS

راه حل مشکلات متداول سیستم ترمز ضد‌قفلABS

تعمیر بلوک ای بی اس (ABS) و یونیت ای بی اس (ABS) در مشهد

در صورت نیاز به تعمیر بلوک و یا پمپ ای بی اس با الکترونیک کار تماس حاصل فرمایید مهندس حجتی 09155664454

✍️مشکلات متداول سیستم ترمز ضد‌قفل عموما شامل موارد زیر است که امکان رصد خطای آن در حافظه یونیت وجود دارد:

۱- خرابی سنسورها ای بی اس:

👈در صورتی که یونیت ABS از سنسور هر چرخ اطلاعات نامربوط و خارج از تلورانس دریافت کند، خطای مربوط به آن سنسور را ثبت می‌کند. عملکرد نادرست سنسور سرعت چرخ می‌تواند به دلایل زیر باشد:

آلودگی سنسور یا چرخ دنده آن:

تجمع گرد لنت ترمز ‌ روی سنسور یا چرخ‌دنده، گل‌آلود شدن مجموعه سنسور خصوصا هنگام تردد در مسیرهای خارج جاده

آسیب دیدن سنسور ABS:

به هم خوردن فاصله هوایی سنسور با چرخ‌دنده، شکستن رینگ و یا پریدن یکی از دنده‌های آن، نیم‌سوز شدن سنسور یا سوختن کامل آن، قطع ارتباط سیم یا ایجاد اتصال بدنه در مسیر سنسور.
لازم به ذکر است که می‌توان از طریق دستگاه عیب‌یاب تعداد دنده‌های چرخ‌دنده را شمارش و مقاومت داخلی سنسور را رصد کرده و از سلامت آنها اطمینان حاصل کرد

۲- خرابی بلوک هیدرولیک ABS:

خرابی بلوک هیدرولیک، جدی‌ترین مشکلی است که می‌تواند برای سیستم رخ دهد. در این حالت ممکن است خودرو در ترمزهای شدید خط ترمز انداخته و حتی به یک سمت کشیده شود. خرابی بلوک هیدرولیک ممکن است شامل خرابی سلونوئید سوپاپ‌ها، نیم‌سوز شدن یا سوختن پمپ اصلی یا وجود کثیفی در مجموعه باشد. اجزای بلوک هیدرولیک قابل تفکیک و تعمیر است اما پروسه تعمیر آن باید توسط متخصص صورت بگیرد

۳- خرابی‌های الکتریکی سنسور ای بی اس:

اتصال بدنه شدن هر یک از سنسورها، خرابی مدارات داخلی یونیت، سوختن فیوز، خرابی سوکت‌ها و یا وجود نوسان در تغذیه اصلی یونیت و پمپ، اصلی‌ترین احتمالات خرابی برقی مجموعه هستند. اکثر یونیت‌های ABS، جهت تشخیص آغاز فرآیند ترمزگیری، نیاز به دریافت برق مثبت از سوئیچ پدال ترمز دارند. خرابی این سوئیچ، باعث اختلال در عملکرد ABS می‌شود. از آنجایی که سوئیچ پدال ترمز مسئول روشن‌کردن چراغ‌های ترمز نیز هست، خرابی آن به‌سادگی قابل تشخیص است.
در صورتی که هر سنسور بسوزد یا اتصال بدنه در مسیر آن رخ دهد، خطای آن ثبت و چراغ هشدار روشن می‌شود. خرابی پمپ اصلی یا هر یک از سوپاپ‌ها نیز قابل رصد است. حتی نوسان جریان برق تغذیه نیز به صورت خطا ثبت شده و امکان مشاهده ولتاژ دریافتی سیستم هم وجود دارد. جهت اطمینان از سلامت اجزای سیستم، امکان تست تمامی آنها از طریق دستگاه عیب‌یاب فراهم است. از طریق دستگاه عیب‌یاب می‌توان فرمان روشن شدن هر یک از اجزا نظیر پمپ و سوپاپ و حتی چراغ هشدار را صادر کرد. امکان رصد اطلاعات دریافتی سنسورها و اطمینان از سلامتی اتصالات الکتریکی به سادگی وجود دارد.

راه حل مشکلات متداول سیستم ترمز ضد‌قفلABS

بلوک ABSآموزشاخبارجوادمیرزایی

ABSترمز ضد‌قفلراه حل مشکلات متداول سیستم ترمز ضد‌قفلABSسیستم ترمز ضد‌قفلABSمشکلات متداول سیستم ترمز ضد‌قفلABS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.